dywan agnus 0007 cr 02

Dywany wełniane

Obecnie na rynku mamy szeroką gamę dywanów naturalnych i syntetycznych. Dzięki temu, każdy może znaleźć to, co najlepiej spełni jego oczekiwania. Dzisiaj kilka słów na temat dywanów wełnianych, które od wieków cieszą się dużą popularnością. Przeczytajcie dlaczego!

Historia dywanów wełnianych

Historycy oceniają, że sztuka wytwarzania dywanów rozwinęła się w Azji środkowej. Prawdopodobnie około trzech tysięcy lat temu, kiedy ówcześnie żyjący ludzie szukali kolejnych sposobów na ochronę przed zimnem. Na początku były to proste wzory, których celem było dawanie ciepła. Dopiero z czasem, koczownicy zaczęli traktować dywany jako ozdoby ich namiotów. Technika wytwarzania również nie była skomplikowana, wystarczyło proste krosno, które składało się z dwóch belek wkopanych w ziemię.

Wełna używana do produkcji dywanów wełnianych

Jeżeli mamy do czynienia z dywanem naturalnym, który nie był barwiony, to jego kolor będzie uzależniony wełny, która została zdjęta z owcy. A na kolor i jakość tej wełny ma wpływ kilka czynników. Między innymi region w jakim była hodowana dana trzoda. Owce, które żyją na terenach górzystych dają wełnę z dużym połyskiem. Spowodowane jest to tym, że ich skóra jest bardziej natłuszczona. Wełna zmienia się także wraz z wiekiem owcy i jest zależna od miejsca z jakiego została ścięta.

Charakterystyka dywanów wełnianych

Dywany z wełny są miękkie, a przez to bardzo przyjemne w dotyku. Dzięki wysokiej jakości surowca, z jakiego są wytworzone, służą właścicielom przez długie lata. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że są to dywany przyjazne alergikom. Łatwość w czyszczeniu zapewnia spokój z osadzaniem kurzu między włóknami.

Woolmark – znak jakości dywanu wełnianego

Najlepsze dywany na świecie to te, które są sygnowane Międzynarodowym Znakiem Handlowym Woolmark. Licencja ta świadczy o produktach wykonanych z czystej wełny, która spełnia najwyższe standardy jakościowe. Aby zdobyć certyfikat, konieczne jest spełnienie wszystkich, rygorystycznych warunków stawianych przez AWI (Australian Wool Innovation).

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu, zapragnąłeś wełnianego dywanu w swoim salonie to zapraszamy do naszego salony gdzie można zapoznać się z całą kolekcją dywanów wełnianych. W naszej ofercie znajdziesz produkty takich firm jak Agnella  i Dywilan,  które specjalizują się w produkcji tego rodzaju dywanów.

Podobne wpisy